Otevřený dopis České televizi k pořadu "Český Barnevernet?"

15. května 2018 v 12:36 | PKSPOD + A. Havlíková |  Aktuální oznámení Profesní komory
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
níže uvádíme Otevřený dopis České televizi k pořadu "Český Barnevernet?" z cyklu "Otisky doby", který nám zaslala kolegyně paní Mgr. A. Havlíková. Jedná se čistě o její osobní / soukromý názor, který není oficiálním stanoviskem žádného subjektu státní správy. Děkujeme kolegyni za možnost uveřejnit její stanovisko na blogu PKSPOD.

------
Vážená redakce,
dovoluji si reagovat na Vaši reportáž z cyklu Otisky doby uveřejněnou dne 2. 5. 2018 na ČT 1 pod názvem Český Barnevernet, která se zaměřovala na práci OSPOD v České republice.
Předem mého otevřeného dopisu bych ráda uvedla, že nejsem v žádném vztahu s uveřejněnými případy ani s OSPODy, kterých se tyto případy týkaly či týkají.
Velmi mě mrzí, že se Vám tak důležité a palčivé téma nepodařilo uchopit a zveřejnit s úplnými, přesnými a všemi relevantními informacemi. Nemohu se vyjadřovat k jednotlivým případům, protože je neznám, a i kdybych je znala, nemohla bych k nim sdělovat nic, protože by se na mě vztahovala povinnost mlčenlivosti (§ 57 zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně dětí). To je určitě jedním z hlavních důvodů, proč je tak obtížné pravdivě o těchto případech informovat veřejnost v kontextu všech souvislostí. Vždy se na veřejnost dostane pouze jeden pohled, jedna "pravda".
Hlavním důvodem, proč by se o případech nemělo hovořit na veřejnosti konkrétně není tabuizace tématu, ale ochrana práv konkrétních dětí. Obvykle nebývá pro děti lehké vyrovnat se s tím, že jsou středem zájmu veřejnosti, veřejně litovány, veřejně vystavovány. V této souvislosti mě napadá: ptal se někdo dětí, zda mohou být zveřejněny v tomto dokumentu, zda je jim tato publicita příjemná? Vysvětlil jim někdo, že nyní se o nich budou moci v jistém kontextu bavit jejich učitelé, spolužáci, sousedi,… mohou o nich kolovat nějaké informace na sociálních sítích apod.? Připojuji se zde k paní senátorce Baudyšové, která Vám toto v pořadu opakovaně vytýkala.
Váš pořad se zabýval odebíráním dětí z péče rodičů /rodiče. V tomto kontextu bylo uvedeno následující tvrzení: "Podle odborníků je u nás ročně rodičům odebráno tři tisíce dětí, podle některých studií i více než 5 000 dětí. Statistiky o počtu odebraných dětí v Česku nikdo nevede." Upřímně, vůbec nerozumím tomu, jak jste k takovým údajům došli, o jaké studie se jedná. Informace o tom, že se nevedou statistiky je vysloveně nepravdivá.
Je třeba zdůraznit, že všechny případy, kdy jsou děti umisťovány mimo rodinu, jsou velmi pečlivě dokumentovány a zaznamenávány do statistik, které vede Ministerstvo práce a sociálních věcí. Údaje jsou veřejně přístupné na stránkách MPSV: https://www.mpsv.cz/cs/7260.
Zásadní výtky mám k hlavnímu poselství pořadu = OSPOD není nikým kontrolován, zneužívá moc, která mu byla svěřena a v podstatě si může dělat co chce. Toto poselství se v žádném případě nezakládá na pravdě. V ČR je nastaveno několik kontrolních mechanismů, aby k ničemu podobnému nedocházelo.
V případě jakýchkoli pochybností o práci konkrétního pracovníka OSPODu se každý může obrátit na jeho nadřízeného, nadřízený krajský úřad, MPSV, ombudsmana. Je-li navíc případ projednáván u soudu, jsou zde další kontrolní mechanismy - námitka podjatosti soudu, odvolání. Každý orgán SPOD se musí řídit standardy kvality sociálně-právní ochrany dětí, kde jsou velmi podrobně popsány i tyto mechanismy (viz např.: https://www.hradeckralove.org/urad/prehled-pisemnych-dokumentu-a-internich-predpisu).
Vážená redakce, jsem velice ráda, že se věnujete tématu sociálně-právní ochrany dětí, žádám Vás ale abyste se tímto tématem zabývali pečlivě a s maximální pravdivostí. Orgány SPOD mají v první řadě pomáhat dětem, které jsou nejvíce ohroženy - dětem týraným, zneužívaným, zanedbávaným - a také jim pomáhají. Nepravdivé (a někdy až tendenční) reportáže ale bohužel výrazně nabourávají důvěru veřejnosti v tuto instituci a v institut sociálně-právní ochrany dětí obecně.
Děkuji

Agáta Havlíková
e-mail: havlikova.agata@seznam.cz
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama